Aktualności

Listopad – miesiącem odpustu dla dusz czyścowych

W jakich dniach można uzyskać odpust?

BYŁO: Wyłącznie w dniach 1-8 listopada

JEST: W tym roku istnieje możliwość wyboru dowolnych ośmiu dni spośród wszystkich dni listopada. Dni te, dowolnie wybrane przez poszczególnych wiernych, mogą być od siebie oddzielone. Ilość odpustów pozostaje bez zmian, zmieniają się jedynie dni, w które można uzyskać odpust .


Czy należy nawiedzić w tych dniach cmentarz?

BYŁO: Tak

JEST: Tak, jednak obowiązek ten nie dotyczy osób chorych, starszych i wszystkich, którzy z poważnych powodów nie mogą opuścić domu, na przykład ze względu na kwarantannę. Pozostałe osoby, aby odpust był ważny, muszą w te dni nawiedzić cmentarz.


Czy nawiedzając cmentarz należy tam odmówić konkretne modlitwy?

BYŁO: Tak – należy wyzbyć się przywiązania do grzechu (nawet lekkiego) i odmówić modlitwy w intencjach Ojca Świętego (np. “Ojcze nasz” i “Zdrowaś Maryjo”)

JEST: Osoby wyłączone z obowiązku nawiedzenia cmentarza mają obowiązek duchowo łączyć się z wiernymi pobożnie nawiedzającymi miejsca święte i mają w obowiązku:
– odmówić pobożnie modlitwy za zmarłych przed obrazem Pana Jezusa lub Najświętszej Maryi Panny (na przykład jutrznię i nieszpory z oficjum Liturgii godzin za zmarłych, Różaniec, Koronkę do Bożego Miłosierdzia i inne modlitwy za zmarłych bliskich ich sercu),
lub 
– podjąć medytacyjną lekturę jednego z fragmentów Ewangelii z liturgii za zmarłych,
lub
– wypełnić uczynki miłosierdzia poprzez ofiarowanie Bogu cierpień i niedogodności swego życia


Czy trzeba być w stanie łaski uświęcającej?

BYŁO: Tak

JEST: Tak. Jeśli niemożliwe jest przystąpienie do spowiedzi świętej i przyjęcie Komunii Świętej w listopadzie, należy kiedy to tylko będzie możliwe (w listopadzie bądź innym możliwym miesiącu, czasie) spełnić trzy zwyczajne warunki (spowiedź sakramentalna, Komunia eucharystyczna i modlitwa w intencjach Ojca Świętego).

źródło: https://stacja7.pl/wiara/odpust-zupelny-za-zmarlych-krok-po-kroku-wyjasniamy-zmiany/

Dekret Stolicy Apostolskiej


Papieska powszechna intencja modlitewna na listopad 2021 roku jest poświęcona “osobom cierpiącym na depresję” i brzmi następująco:

Módlmy się, aby osoby cierpiące na depresję znajdowały u wszystkich wsparcie i światło, otwierające na życie.

W intencji na listopad przedstawionej przez Światową Sieć Modlitwy Papieża, polecane są szczególnie osoby cierpiące na różnego rodzaju choroby cywilizacyjne. Franciszek zauważa, że skrajne wyczerpanie, depresja i udręka to jedne z najczęstszych problemów współczesnego świata. Zachęca, aby towarzyszyć osobom zmagającym się z tymi przeciwnościami oraz oświecać ich sytuację słowami Jezusa, niosącymi otuchę i pokrzepienie…

Intencja papieska – listopad 2021